Rady ke koťátku

V první řadě bychom Vám chtěli poděkovat za to, že jste se rozhodli přijmout do své lidské smečky koťátko od nás. Poděkovat Vám za péči a lásku, kterou "našemu miminku" chcete dát.

Protože chcete pro Vaše koťátko to nejlepší a hlavně také ze začátku to, na co je zvyklé od nás, zde najdete vše, co budete potřebovat pořídit, vč. několika rad, na co je třeba dát pozor.

Poprosím Vás o respektování mých autorských práv, tyto informace slouží pouze Vám, našim mazlíčkářům a jejich další šíření je zakázané. Děkuji🌷

Koťátka potřebují hodně spinkat, potom krásně prospívají.

Je na každém, jak si koťátko vychová. Ragdoll je velice učenlivá kočka, brzy pochopí, co nesmí. Pokud dělá něco, co nemá, stačí říct důrazně NE! a ono velmi dobře od nás ví, co to znamená 😉

V noci se spí, to jsou naše koťátka naučená. Jsou to ale ještě miminka a bude jim ze začátku smutno po sourozencích a mamince, a i po nás. Když by si v noci chtělo koťátko hrát, nedělejte to. Místo toho jen hlaďte, nechte svou ruku u něj a ono za chvilinku usne. Také jsou zvyklá se nabaštit během noci. Je dobré, aby mělo dostupnou mističku s granulkami. Naplní si bříško a spí se dál.

Až si bude koťátko zvykat na nový život u Vás, je potřeba mít na paměti, že je to ještě maličké koťátko, které se teprve učí poznávat své okolí a "svět". Když nejste doma, tak mu třeba vymezte jeden pokoj, kde musí mít WC, jídlo a vodu, hlavně, ať to tam má bezpečné. Bude se moc těšit, jak ho po příchodu budete mazlit, to oni moc moc potřebují.

Zde jsou odkazy věcí a krmiv, na které jsou naše kočky zvyklé:

Toaletka:

My jsme velmi spokojeni s touto, tzv. "hopíkovou" toaletkou. Je fantastická tím, že se z ní prakticky nevynáší stelivo a při troše dobré vůle to ani jako wecko nevypadá:

https://www.bitiba.cz/shop/doplnky_potreby_pro_kocky/wc_pro_kocky/specialni_toalety/598080


Stelivo:

My jsme nejspokojenější s bentonitovým stelivem. Dříve jsme kupovali bílý bentonit v Německém Lidlu, ten byl naprosto perfektní. Na stejné úrovni seženete na Bitibě toto (mám jej vyzkoušené a i naši mazlíčkáři si jej chválí a i my jej nyní kupujeme:

https://www.bitiba.cz/shop/doplnky_potreby_pro_kocky/kockolity/hrudkujici_stelivo/tigerino/701445

Nasype se silnější vrstva (cca 8 cm) a pak se lopatkou ideálně 2x denně vybírají hrudky a bobečky. Průběžně se dosypává a cca 1x měsíčně se dá celé nové. Samozřejmě při výměně steliva toaletku vymyjeme a vydezinfikujeme (např. Sanytolem.


Lopatka k vybírání hrudek:

https://www.bitiba.cz/shop/doplnky_potreby_pro_kocky/wc_pro_kocky/lopatky_a_predlozky/lopatky/483977


Škrabadlo:

U nás jste viděli toto:

https://www.bitiba.cz/shop/doplnky_potreby_pro_kocky/skrabadla_pro_kocky/velke_stromy/do_180cm/753138

Velmi dobré recenze jsou na škrabadla od Drapaki, Rajenpets. Toto škrabadlo od Bitiby je dle našeho názoru velmi kvalitní, je to opravdu dřevo, celé je velice stabilní, sloupky dostatečně dlouhé i široké. Máme jich několik a stále vypadají jako nové a že jej naše kočky opravdu využívají hojně! Pelíšky se dají prát v pračce, takže paráda.

Škrabadlo je nezbytně nutné...


Granulky, které naše koťátka baští:

https://www.bitiba.cz/shop/krmivo_pro_kocky/granule_pro_kocky/applaws/477283

https://www.bitiba.cz/shop/krmivo_pro_kocky/granule_pro_kocky/royal_canin/kitten/477549

Tyto dvoje granulky mícháme 1 : 1 (do jedné mističky smíchat stejný díl Applawsu se stejným dílem Royal Caninu).

Za čas bude potřeba koťátko převést na nějaké kvalitní granulky pro kastráty. Přibližně v jednom roce věku. Doporučuji značku  Applaws, Farmina N&D Cat Grain Free - toto jsou bezobilninové granule. A zase v poměru půl na půl míchat s jinými, doporučuji s Royal Caninem. Pokud by se stalo, že by jedna  z těch dvou značek, které dáváte, měla výpadek, pak neřešíte náhlý problém, čím krmit. Prostě krmíte momentálně tou druhou značkou a nemáte starost, že byste kočičce náhlou změnou krmení rozhodili zažívámí. Kočka je na toto velice citlivá, změny v krmení nedoporučuji. Když, tak velmi pozvolna a to tímto způsobem: 

Při přechodu na nové granule je potřeba na to jít pomalu - pozvolna měnit poměr granulí, z počátku přimíchávat malé množství nových granulí do těch původních, na které je kočička zvyklá.  A postupně měnit poměr, až se dostanete na ty nové úplně.

Kočka má velmi citlivé trávení a náhlá úplná změna by jí mohla způsobit zažívací potíže.


Konzervičky:

https://www.bitiba.cz/shop/krmivo_pro_kocky/konzervy_pro_kocky/schesir/kitten/483282

https://www.bitiba.cz/shop/krmivo_pro_kocky/konzervy_pro_kocky/cosma/original/481948

https://www.bitiba.cz/shop/krmivo_pro_kocky/konzervy_pro_kocky/applaws/kitten/578965

https://www.bitiba.cz/shop/krmivo_pro_kocky/konzervy_pro_kocky/applaws/kitten/578965

Veškeré krmivo (granule, konzervy, kapsičky) nekupovat v supermarketech, tam se prodávají nekvalitní, mají hrozně ošizené složení. Mají je většinou hodně ochucené, kočka jim pak dává přednost a to by nebylo dobré pro její zdraví.


Pokud budete chtít krmit syrovým masem:

- ideálně krůtí, mladé hovězí. Jsou spíše ale zvyklá na to krůtí prso (koupit, naporcovat na malé kostky cca 3x3x3 cm, zamrazit. Nechat v mrazáku nejméně na mínus 23 stupňů Celsia a to po dobu min. 48 h. Před podáním nechat dojít na pokojovou teplotu a pak kotěti masíčko pokrájet na malé kousky

- stává se, že některé koťátko prostě maso nechce a dává přednost jiné "mokré" stravě (kvalitní konzervičky, kapsičky)

- vřele doporučuji maso jen přidávat. Základ jsou kvalitní bezobilninové granule (Purizon, Applaws, Carnilove atd.). Barfování (krmení pouze masem) začíná být módní záležitost, ale pokud doma nemáte laboratoř, pak je VELICE těžké dodržet správné složení všeho, co kočka pro zdravý život potřebuje. Známe případy, kdy zvíře na barfu končí s nemocnými klouby, křehkými kostmi, je předávkováno fosforem atd. atd. Zkrátka - masíčko ano, ale jen jako doplněk...


Nůžtičky na drápky:

https://www.bitiba.cz/shop/doplnky_potreby_pro_kocky/pece_o_kocky/srst/pece_o_tlapky/484363


Větší přepravku, něco takového:

https://www.bitiba.cz/shop/doplnky_potreby_pro_kocky/doplnky_na_cesty/prepravky_pro_kocky/484286


Tenhle pelíšek je bezvadný (mají radši menší, klidně stačí do 40cm):

https://www.bitiba.cz/shop/doplnky_potreby_pro_kocky/pelisky_pro_kocky/pelisky_pro_kocky/kulate/642266


Vitamínová pasta, dávat 1xdenně :

https://www.bitiba.cz/shop/krmivo_pro_kocky/pamlsky_pro_kocky/gimpet/pasty/484663

Dobrá příprava na později, když je potřeba podat lék - tabletku nadrtit, promíchat s troškou této pasty a koťátko to slízne z Vašeho prstu

Později (přibližně od 5. - 6. měsíce věku kotěte) je potřeba občas (cca po pár dnech) dávat něco na bezoáry:

https://www.bitiba.cz/shop/krmivo_pro_kocky/pamlsky_pro_kocky/gimpet/pasty/484659

Rady k těmto pastám: Pastu multivitamínku vymáčknout na prst a koťátko ji ochotně slíže, jsou od nás naučená. Klidně obden, 2-3 x týdně, jak si vzpomenete. Jen hlídat kakání, kdyby pasta začala kotě "prohánět", tak ubrat a nedávat tak často.

Pasta malt cream je na trichobezoáry (nebo se říká i bezoáry) a tu zpočátku není potřeba dávat, protože koťata většinou nelínají. Obvykle stačí od 5. - 6. měsíce věku. Tato pasta se dává kočkám proto, aby se v žaludku nehromadily chlupy, které spolykají při své očistě. Pokud denně češete, tak je to moc dobře, protože kočce tím hodně ulevíte, nespolyká těch chlupů tolik. Sami poznáte, kdy nastane čas jim tuto pastu už začít dávat právě z množství vyčesaných chlupů. Pak se už tato pasta dává pořád. Preventivně 2 - 3 x týdně (záleží na tom, jak konkrétní kočka "pouští") a v době línání, což je na jaře a na podzim, častěji. Klidně denně, obden, to už si pak sami vychytáte, jak je potřeba.


Fontánka na vodu, u nás používáme tyto:

https://www.bitiba.cz/shop/doplnky_potreby_pro_kocky/fontanky_krmitka/fontany/484133

Je krásně tichá, velmi dobře se čistí...


Misky na papání, doporučuji keramické:


https://www.bitiba.cz/shop/doplnky_potreby_pro_kocky/misky_pro_kocky/misky/keramicke/674131


A nějaké hračky, tady se meze nekladou 😊

Milují různé míčky, mávátka, koulodráhy atd...

Jen prosím NE laser. Ten je pro kočičku opravdu nevhodná hračka. A to z toho důvodu, že kočka je lovec a světýlko prostě nikdy neuloví. Potom může trpět frustrací z neúspěchu. 

Máme koťátko, kočičku:

Příchod do nového domova:

Při příchodu do nového domova je koťátko samozřejmě vyděšené. Koťátka z naší CHS jsou od malička vedena, aby to byly nebojácné, zvídavé kočky, které nikdy nezažily nic špatného a při Vašem šetrném přístupu velice brzy získá navrch jejich přirozená zvědavost.

Postup je:

Přepravku s koťátkem nechat na klidném místě, v pokoji, kde býváte nejvíce. Z přepravky úplně sundat dvířka! Jsou řešena tak, že to jde a pak, při přepravě, je zase nasadíte. Stávají se úrazy, pacička se zamotá a bolístka je hned.

Kotě bude tedy v otevřené přepravce, má možnost vylézt (nejlepší je to nechat na něm, kdy vyleze a nevyndavat ho násilím). Vy si v klidu dělejte své obvyklé úkony, kotě bude pozorovat a až se na to bude cítit, vyleze. Dobré je nechat pár dnů přepravku na stejném místě a později, když už bude sebejisté, tak ji uklidit. Ale to už poznáte sami 😊

Když kotě vyjde, ukázat mu, kde má záchůdek, položit jej do něj a pacičkou mu hrábnout ve stelivu. Kotě pak už bude vědět a bude tam chodit.

Pak ukázat mističky s vodou a krmením.

Pokud bude kotě zůstavat samotné (musíte do práce), tak jej ze začátku nechat v jednom pokoji. Se záchůdkem, vodou a papáním.

Máte-li již doma nějaké zvířátko, pak doporučuji s jejich seznámením počkat, až si nově příchozí trochu přivykne. Pokoj, kde nové koťátko pobývá a už si to tam trochu ovonělo sebou (otírá se tvářičkami o nábytek a i tlapičkami označuje svůj pach), prostřídat s druhým pokojem a do toho původního pustit starousedlíka. Ten si v klidu očichá pach nově příchozího a i nově příchozí kotě naprosto stejně očichá druhý pokoj. Po cca jednom, dvou dnech (sami poznáte, je to hodně individuální) je seznámit už "z oka do oka", zkrátka nechat otevřené dveře... Hodně hladit starousedlíka, aby na nově příchozího nežárlil!


Bezpečí:

Kotě je zvědavka a s nadšením objevuje vše, co mu svět nabízí.

Pozor na:

Sporák - sklokeramická deska může lákat, neučit jej na ní ležet, ani když je vypnutý

Trouba - když v ní pečeme a otevřeme ji, aby se kotě nechtělo podívat, neopřelo se tlapkami a nespálilo se

Lednice - když ji otvíráte a hlavně zavíráte

Pračka a sušička - kočičky tyhle dvě pomocnice v domácnosti někdy považají za báječný pelíšek. Naše kočky v tom nepodporujeme, je tam velké nebezpečí, že spící kočičku přehlédnete, dáte prádlo, zapnete a neštěsí je hotové. Následky jsou smrtelné!

Dveře - kočka miluje procházení dveřmi tímto způsobem - "Děsně nutně potřebuji projít, otevři mi prosím hned. Pak si sednu a pustím se do rozjímání, jestli ten průchod vlastně chci? Hmmm, vlastně ani nechci, zůstanu sedět a rozmyslím si to." Člověk, který je pevně rozhodnutý kočičce snést modré z nebe, ale zároveň mít kočku vychovanou a ne mít doma zpovykaného rozmazlence, tedy dveře zavře (ale právě tady pozor, kdyby se madam právě rozhodla, že přece jen chce na druhou stranu, ať jí neskřípnete ocásek, to může být hned 😢

Okna, která budete otvírat dokořán - zajistit sítí

https://www.bitiba.cz/shop/doplnky_potreby_pro_kocky/site_a_dvirka/site_pro_kocky/484250

Okna, která budete otevírat na vantilačku - nějak se větrat musí a například v létě v ložnici přes noc je to opravdu nutnost. Takže taková okna zajistit postranními mřížkami. Tyto mřížky zajistí, že kočka neuvázne ve ventilačce. V nezajištěných oknech se kočička zasekne a je smutně vysoká statistika počtu úmrtí kočiček. Je to zbytečná smrt - za kočku je zodpovědný její páníček a argumenty, že kočká "není blbá" jsou opravdu nesmyslné. Kočka je především lovec, má to zakódováno v genech a i domácí, rozmazlovaný Ragdůllek může zacítit něco zajímavého za oknem a stane se z něho šelma, připravená lovit.

https://www.bitiba.cz/shop/doplnky_potreby_pro_kocky/site_a_dvirka/mrizka_na_okna/667815

I když je na okně síť, neměla by se nechávat kočka bez dozoru...


Šampony:

Používat pouze šampony určené pro kočky. Nedávat "lidské" ani "psí".

Kočku není potřeba koupat, je velmi čistotná, sama se postará. Pokud budete chtít koupat, tak jsou dvě varianty - šamponování anebo suchý šampon (opět koupíte na Bitibě apod.)

Také je dobrá varianta mít doma dětský pudr Johnsons a tím kočičku propudrovat a následně vyčesat. Toto se hodí na "límec" - kočička jej může mít mastnější od jídla.

Česání:

Naše koťátka jsou na česání zvyklá. Ideální je srst 1 - 2 x týdně vyčesat. Pozor - ocásek jen zlehka, ten nasrsťuje hodně dlouho. Sami poznáte, jak často je potřeba Vaši kočičku vyčesávat, je to různé. V době línání (jaro a podzim) je potřeba vyčesávat častěji a také dávat častěji pastu na bezoáry (většinou stačí obden v době línání a 1 - 2 x týdně mimo línání) - ale zase i tady vypozorujete, jak často to bude potřeba.

Na vyčesávání od nás koťátka dostanou do výbavičky hřeben s rotačními zuby - ten je absolutně fantastický. Šetrně vyčeše odumřelé chlupy, netahá a nevytrhá chlupy nové.

Léto a vedro:

NIKDY nestříhat kočku. Setkali jsme se s tím, že to lidě dělají, myslíc si, že kočce nebude horko. Naopak! Naprosto jí tím zničí termoregulaci!!!

Chladit se dá tak, že na zem položíme ručníky, namočené ve studené vodě a kočka, bude- li jí opravdu horko (a ne že my si myslíme, že jí je), si na něj na chvíli lehne.

NIKDY nebalit kočku do studených mokrých ručníků!

Chloupky na tlapkách mezi prsty (tzv. štětinky):

Tyto chloupky nestříhat. Patří to k typickému znaku Ragdolla a nebojte se, kočce to neklouže

Chloupky kolem zadečku:

To je jediné místo, kde můžete trochu přistříhnout - v případě, že kočička má potřísněnou srst od stolice. Toto se ale normálně neděje, když baští správnou stravu, pak má stolici takovou, že se nezmaže

Drápky:

Můžete stříhat speciálními nůžkami na drápky. Výše uvádím odkaz na Bitibě

NIKDY nedávat na drápky nějaké "návlečky". Kočku tím doslova paralizujete. Drápky jsou její přirozenost, mezi polštářky má pachové váčky, a tím, že někde škrábe, si značí své teritorium. A samozřejmě nenechat kočce drápky trvale odstranit, to je neskutečné zvěrstvo, které se v naší republice příliš neděje, naštěstí! Ale pro jistotu to zde uvádím.

Rolnička na krk:

Prosím, nedávejte kočičce rolničku na krk. Kočka má velice citlivý sluch a cinkání rolničky je pro ni velmi nepříjemné. Jinak ani jakékoliv obojky na krk nejsou moc vhodné a to z hlediska bezpečnosti, aby se kočka někde nezachytila právě za obojek a neuškrtila se

Vánoční stromek:

Pozor na lesklé "třapání" (takové blýskající se šňůrky), aby je kočička v zápalu hry nesnědla, následky mohou být smrtelné!

Svíčky:

Nikdy nenechávat hořící svíčku na místě, kam se kočka dostane. Kožíšek se vznítí velice rychle, kočka se snaží zachránit únikem, záclony se vznítí také během okamžiku...

Já mám zapálenou svíčku pouze v kuchyni na lince, když tam jsem. Jinak existuje náhražka - svíčky na baterii, s ledkou. Vypadají hodně věrohodně, mají i mihotavý plamínek, výběr je v dnešní době široký

Jedovaté rostliny:

Máme stránku na našem webu Seznam rostlin jedovatých pro kočku

K Vánocům patří jmelí a Vánoční růže - obojí je pro kočky prudce jedovaté!


Zdraví:

Začíná-li průjem (může nastat stresem, dietní chybou, infekcí) - je dobré mít doma PRO-KOLIN (je to pasta, kterou koupíte u svého veterináře). Tuto pastu dáte kočičce do tlamičky. Podchytíte-li to včas (pokud to není infekce, to opravdu pomůže až veterinář), stačí dávat cca 3 dny a je to dobré.

Nikdy nedávat léky z Vaší lékarničky!


Jak poznáme, že je kočka tlustá 😊

(Pozor - toto se týká dospělé kočky, NE koťat do jednoho roku věku).

Ragdoll obecně patří mezi "buclaté" kočky, tzn. že má pěkné tělo a není to žádná atletka kočička jako například Ruska nebo Thajka. Některý veterinář Vám může tvrdit, že Vaše kočka má nadváhu, nevěřte mu hned, prosím.

Obecné pravidlo zní:

Dokud kočce v pohodě nahmatáte páteř a neboříte se prsty do tuku, abyste ji vůbec našli (páteř, ne kočku :-) buďte v klidu, je akorát.

Také při pohledu na kočku seshora - když tam to stran netrčí nevzhledné tlusté polštáře a kočka není širší než delší - zase - buďte v klidu.

Ale pokud páteř hledáte těžko, při pohledu seshora se Vám Vaše štěstíčko nezdá až tak úplně nejkrásnější - pak je načase nasadit dietu. Netrápit kočku hlady, to je jasné. Postupně do krmení, na které byla zvyklá doposud, přimíchávat nějaké light granule, doporučuji tyto:

https://www.bitiba.cz/shop/krmivo_pro_kocky/granule_pro_kocky/royal_canin/care_nutrition/477508

A ubrat na krmných dávkách. Tzn., že kočka nemá k dispozici granule na celý den a noc, ale třeba 3 - 4 krát denně jí do mističky dáte část odměřené krmné dávky na den.

Váha kočky JE JEN JEDNÍM Z UKAZATELŮ, může být Ragdoll, co váží 6 kg a už je tlustý a potřebuje trochu shodit a může být jiný Ragdoll, který má 7,5 kg a je úplně v pohodě.


Pozor - kočky nesmí:

Nedávat kravské mléko - kdyžtak jedině kondenzované 7,5% (ale už jej nepotřebují - koťátka jsou již odstavená)

Pozor i když doma vytíráte podlahu, raději počkejte, až uschne, než tam dovolíte kočičce ťapkat

Přípravky proti blechám, klíšťatům apod. - nikdy nedat co je určené pro psy - opět - je to pro kočky jedovaté. Info, co dělat proti blechám - viz níže.

Pokud máte doma pejska, tak pozor, aby si navzájem nejedli své granulky! Co je určené pejskům, to kočičkám škodí (i když by jim to šíleně chutnalo 😁 a naopak - kočičí krmení nedělá dobře pejskům! Kočičce dejte její mističku někam do výšky, třeba na skříňku, kam pejsek nevyskočí a pak už jen hlídat, aby pejsek svou porci zbaštil a nenechával zbytky, které by mohla sníst kočička

Pozor na čokoládu, cibuli, česnek - to je pro kočku jedovaté!


Nežádoucí chování:

Kočička čůrá na místo, kde nemá, např. do naší postele - pokud toto začne kočka dělat, je to od ní jasný vzkaz nám - "páníčku, něco mě trápí, pomoc!"

V tomto případě, jako první musíme vyloučit zdravotní problém. Návštěva veterináře a nechat udělat základní vyšetření.

Pokud je ale kočička zdravá, začíná nám práce pro detektiva, kočičce něco vadí a my musíme přijít na to CO.

Přidáme další záchůdek. Pravidlo zní - počet záchůdku v domácnosti rovná se počtu koček plus jeden (např.: dvě kočky - tedy tři záchůdky)

Nezměnili jsme kočičce něco? Stelivo, jídlo, pelíšek daný na jiné místo, atd...

Nenastala u nás doma nějaká změna? Příchod nového člena rodiny, jiný gauč, panička si pořídila jiný parfém, atd., atd.

Na místo, kam začala kočička čůrat, může pomoci dát mističku s jejím jídlem

Tady doporučuji dát vědět nám (pevně doufám, že spolu budeme v kontaktu i normálně a ne jen, když nastane nějaký problém) a společně určitě zjistíme, o co se kočičce jedná. Na fb tyto věci nedoporučuji řešit, většinou se debata zvrtne v útoky a něco úplně jiného, než dobře míněné rady ☹️

Koťata z naší CHS jsou naučena na důrazné NE! A hned vědí, že dělají něco, co nemají. Když nezabere NE, lehounce jej rukou jakoby plácnout (tak, jako to dělá máma kočka), rozhodně kotě nebít! Pokud ani toto nezabere, je ještě metoda, kterou jsme zatím nikdy nepotřebovali použít - mít připravený rozstřikovač s vodou a když kočka dělá něco, co nechcete, říct NE a stříknout slabý proud vody na kočku. No, toto se doporučuje, na mě je to trochu síla, my se vždycky s kočičkami domluvíme. Normálně jim to vysvětlíme. Kočky jsou nesmírně inteligentní a vnímavé, pochopí Vás rychleji než pejsek.

Kočička kouše kabely, káblíky - důrazné NE! Finta - potřít kábliky čistou šťávou z citronu.


POMOC - blechy 🙁


Blechy jsou potvory, co se umí podmínkám přizpůsobit a proto rady, které přípravky byly účinné před pár lety, jsou dnes už neaktuální a to, co dříve na blechy zabíralo, dnes už bohužel fungovat až tak dobře nemusí (např.: obojek Foresto, nebo přípravek Frontline). 

Dnes je proti blechám dosti účinné: pipety Broadline, Bravecto, Stronghold. Další vhodnou formou, jak chránit kočku, je i tableta Comfortis nebo Credelio. Vše koupíte na veterině, tam zajděte bez kočky, jen ji mějte zváženou, ať víte, jak velkou dávku máte koupit.

NEKUPOVAT: Bolfo (i když je tam namalovaná kočka, vůči kočce je to neskutečný "dryják" a nikdy jej na kočku, prosím, nepoužívejte). Dále přípravky, které obsahují fipronil (např. Frontline, Fiprist a další) nemusí už v dnešní době fungovat, protože si blechy na ně pomalu vytváří rezistenci.

Je vhodné vyhnout se obecně jakýmkoliv sprejům na kočky, i s ohledem na stres. Většina z nich je primárně určena psům a látky v nich mohou být pro kočky toxické (např. právě Bolfo).

Dále se nedoporučuje na kočku dávat obojek, z důvodu bezpečnosti. Kočička se může někde s obojkem zaseknout a pak hrozí její uškrcení a to nikdo z nás nechceme.

Blechy žijí v prostředí, minimum jich je na kočce v kožíšku. Tzn. vyprat vše, co jde (pokud možno na 90 stupňů, všechno vyluxovat, vytřít horkou vodou a Savem nebo něčím proti blechám. Ale NE Neostomosan a NE Biokill - pokud chcete tímto vytřít, musí se dát kočka jinam (např. do koupelny) a pak to ještě vytřít horkou vodou na čisto a vyvětrat. Teprve, když je vše suché, můžete kočičku pustit.

Toto jsem konzultovala s naší paní veterinářkou, která vzkazuje všem, ať nedávají na rady na fb nebo někde v obchodech pro zvířata. Ať skutečně zajdou na veterinu a poradí se s veterinářem CO a V JAKÉM DÁVKOVÁNÍ použít.



Tak to je asi tak "v kostce" vše, co se týká základních rad a doporučení...

Postupně sem přidávám další rady, většinou po nějakém dotazu Vás, našich mazlíčkářů. Takže sem občas koukněte, když budete řešit nějaký problém, třeba zde odpověď zrovna na tu Vaši otázku je. Jinak samozřejmě platí - máte chovatelský servis - nebojte se ptát, napište nám, většinou během jednoho dne odpovíme a společně vyřešíme 😉

Soužití s kočičkou je neskutečně příjemné. Kočička Vás přinutí se zastavit, hladit ji a zklidnit svůj život.

Za nás - kočičky jsou naprosto úžasným přítelem člověka 😊 a bez nich si to už neumíme představit.

Přejeme Vám krásný, klidný život, plný kočičího štěstí!





Vytvořte si webové stránky zdarma!